Budai Liberális Klub
Néha megszalad a ceruza: a választási körzetek átrajzolása
A választási körzethatárok politikailag motivált manipulálása nem csodaszer, főleg nem önkormányzati szinten, de része lehet a választói akarat eltorzításának. Megvizsgáltunk néhány friss települési körzetbeosztást. Kormánypárti és ellenzéki önkormányzatoknál is találtunk gyanús jeleket.
Hungary: Draft Sovereignty Protection Act poses fresh threat to independent media
The International Press Institute (IPI) today joins partners in the Media Freedom Rapid Response (MFRR) consortium in warning the European Union about the chilling impact that the Hungarian ruling party’s proposed Sovereignty Protection Act will have on what remains of the country’s embattled independent media community. Our organisations stress that while media are not
Háborús bűncselekmények miatt nyomoznak a Nova Kahovka-i gátrobbantás kapcsán
Az ukrán környezetvédelmi ügyészség azt szeretné elérni, hogy a Nemzetközi Büntetőbíróság történetében először a nagymértékű környezetkárosítást is háborús bűncselekménynek tekintsék.
Palócz Éva: „Nagy ára van a korrupciónak”
Rendkívül demoralizáló hatása van annak a fajta korrupciós átitatottságnak, amely a magyar gazdaságot jellemzi – mondta Palócz Éva közgazdász. Szerinte a régiós versenytársak, vagyis a lengyel, szlovák és cseh gazdaság emiatt is robogott el mellettünk.
Kiderült, ki az a két magyar, akit egy kisrepülőn 3 milliárd forintot érő heroinnal kaptak el Írországban
Egyikük egy ismert magyar vadászpilóta, akit a délszláv háború idején léptettek elő őrnaggyá.
Ők lehetnek az erős ellenzéki és fideszes polgármesterek Budapesten
Karácsony Gergely 15 ezerrel, Tarlós István 28 ezerrel több szavazatot gyűjtött össze 2019-ben Budapesten, mint a mögöttük álló pártok. Megmutatjuk, kik voltak a 2019-es választás fideszes és ellenzéki sztárszereplői Budapesten: Pokorni Zoltán és Gajda Péter is felülmúlta a pártját, de találni pár meglepő nevet is a legutóbbi önkormányzati választás bajnokai között.
Választási Földrajz a Telexen
Mostantól a Telexen jelennek meg a Választási Földrajz elemzései, mert térképek nélkül nem lehet igazán jól megérteni a választási eredményeket, a tanárbérek, az ingatlanpiac vagy éppen a falusi csok területi megoszlását. Bemutatkozik Kovalcsik Tamás és Bódi Mátyás.
Százezer magyarnak nincs itthon bejelentett munkája, miközben a befektetéseiken azért keresnek
Kialakult Magyarországon egy olyan réteg, amely a tőkéje segítségével jövedelemhez jut, miközben hazai munkaviszonya nincsen – mutatta ki egy friss kutatás. Közben a tőkejövedelem az elmúlt 15 évben egyre inkább a felső egy százalék kezében összpontosult.
Brutális Mikulás: a Számvevőszék 260 millióra büntette az ellenzéki pártokat, de fejenként félmilliárd is lehet a vége
Egyenlő arányban osztották el a büntetést a hat párt között, az egész működésük veszélybe kerülhet, a kampányolási képességükről nem is beszélve. Akár már az EP- és önkormányzati választások előtt.
Ukraine-Krieg: Warum die Kritik an Selenskyj wächst
Frankfurter Allgemeine Zeitung
Ukrajnában megtört egy tabu: egyre hangosabban megszólalnak Volodimi Zelenszkij elnök első bírálói – írta a német konzervatív lap.
Miközben az ország változatlanul hatalmas kihívások előtt áll, csalódást okoznak a kormány kommunikációs hibái.
A Frankfurter Allgemeine Zeitung jelentése szerint Ukrajnában már nem tabu Zelenszkij bírálata, és ennek csak az egyik oka a második háborús tél, amelyre az elnök kevés befolyással bír. Sokkal fontosabb tényezők a kormány hibás lépései, amelyeket mind a kommunikáció, mind a politika területén elkövetett.
Híresztelések kerültek forgalomba arról, hogy súlyos helyzet alakult ki a politikai és a katonai vezetés között, és ez megingatta a kormányt. A híreszteléseket Zelenszkij és környezete táplálja, noha erre a katonák nem adtak okot. Ezt tetézi az ellenzékkel szembeni magatartás, amely részben azt a benyomást kelti, hogy a kormány a nemzeti egység hangsúlyozásának leple alatt igyekszik a margóra szorítani az ellenzéket.
Öt nagy szivattyút telepít Izrael a Földközi-tengerre, hogy elárassza a Hamász megmaradt alagútjait
Izrael célkeresztjében most a Gázai övezet déli részének nagyvárosa, Hán Junisz van.
Eurobarométer: Csökkent azoknak a száma Magyarországon, akik jó dolognak tartják az EU-tagságot
Tízből négy magyarban él pozitív, ötben pedig semleges kép az EU-ról, miközben öt százalékkal csökkent március óta azoknak a száma, akik jó dolognak tartják Magyarország EU-tagságát – derül ki a szerdán közzétett legújabb Eurobarométer-felmérésből.
Pfizer-per: reagált a magyar kormány, újabb részletek derültek ki az ügyről
A kormány szerint az Európai Bizottság feleslegesen sok vakcinát rendelt a Pfizertől, ezért nem fizetett az utolsó tételekért. Közben kiderült, hogy azok után az oltóanyagok után nem teljesített a magyar vezetés a gyógyszercég követeléseit, amelyeket külön kérvényezett azután, hogy eredetileg nem vett részt a közös uniós beszerzésben. Úgy fest, hogy 60 millió eurót kell fizetnie a magyar félnek, ha a Pfizer megnyeri a pert.
Milyen a jó halál és ki döntheti el?
A Karsai vs. Magyarország per évtizedekre meghatározhatja az eutanáziáról szóló magyar párbeszédet. Megnéztük a strasbourgi tárgyalást és átvettük a létező európai szabályozásokat.
Változó evidenciák
Kormányzástan
► László Géza: Barkácsolás a gazdaságirányításban. Kreatív politikai döntések a komfortzónán kívül. Magyar Narancs Könyvek, Tea Kiadó, Budapest, 2023, 336 oldal, 4690 Ft László Géza nem ítélkezik, ám kendőzetlenül ismerteti a tanulságokat a roosevelti New Deal valóságos hátteréről, ami nem volt más, mint „merész kísérletezés” (a valóságban kétségbeesett kapkodás) a megszokott konzervatív, az aranystandard rendszer megőrzéséhez ragaszkodó szemlélettel szemben, vagy a Ludwig Erhard által feltálalt szociális piacgazdaság hátteréről, a német gazdasági csodáról, ami valójában az amerikai tőke, amerikai versenyelvek alkalmazásával folytatott szabadkereskedelem volt egy csipetnyi szociális érzékenység mítoszával meghintve. Kitűnő – valójában összehasonlító – elemzést olvashatunk a két „vasfejűnek” mondott neoliberális politikusról: a végül realista Ronald Reagannek a beharangozott adócsökkentésből való rugalmas visszatáncolásáról és Margaret Thatchernek az általa hozott paradigmaváltást megkoronázó, a fejadóhoz való makacs ragaszkodása miatti bukásáról.
A francia elit ránéz az orosz rendszerre (Giuliano de Empoli: A Kreml mágusa) — FRANCIA POLITIKA
A Kreml mágusa hatalmas siker Franciaországban, de nem a szöveg szépsége, hanem a történelmi a körülmények és az olvasói hangulat miatt.
Putyin elrendelte, hogy 170 ezer fővel növeljék az orosz hadsereg létszámát
Szombati összefoglalónk az orosz-ukrán háború legfontosabb eseményeiről.
A kutatólabor nem iparvállalat – egy kudarcra ítélt átalakítás anatómiája
Az Akadémiai Dolgozók Fórumának elnöke jegyzi azt a cikket, amely az MTA-ról erővel leválasztott kutatóhálózatok sorsát veszi górcső alá. A szerző felhívja a figyelmet arra, hogy a Magyar Kutatási Hálózat fél éve beiktatott elnöke, Gulyás Balázs erős elnöki hatalomkoncentrációra való törekvése ellen a kutatóhálózat érdekszervezetei a közelmúltban tiltakoztak, de szerinte a legújabb átalakítási tervek is elhibázottak és eleve kudarcra ítéltek. Hogy miért, kiderül a tanulmányból.
Száz év magányosság – meghalt Henry Kissinger
Száz (és fél) évesen meghalt Henry Kissinger volt amerikai külügyminiszter, az Egyesült Államok modern diplomáciájának meghatározó alakjára. Ha csak egy cikket olvasnának munkásságáról, válasszák májusi cikkünket, amelyet Kissinger 100. születésnapja alkalmából írt Krajcsír Lukács történész, az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárának tudományos munkatársa!