Orbán hiába próbált boltolni Strachéval, az EU gyorsan lenyomta a jogi ármánykodást Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje
Az Európai Tanács szakértői szerint a magyar rendőrök igenis verik az illegális migránsokat
• A német kancellár és a francia elnök sajnálatos módon épp azt támogatja az EU-s csúcs előtt, amit Orbán legújabban kézzel-lábbal ellenez
• Kovács Zoltán: Ugocsa non coronat!
Nemzetközi sajtószemle, 2018. szeptember 18.
Kurier
Felsült az osztrák alkancellár, aki a Gulyás Gergellyel folytatott bizalmas megbeszélés után azzal akart segíteni a magyar kormánynak, hogy az EU jogi szolgálatától kért szakvéleményt arról, mennyire volt jogszerű a strasbourgi szavazás. Strache azt szerette volna kimondatni, hogy a tartózkodásokat is figyelembe kellett volna venni a voksok összeszámlálásakor, ám a szakértői testület azt válaszolta a hivatalos bécsi megkeresésre, hogy nem illetékes a kérdésben. Az érvelés úgy hangzik: nem szokás a Tanács részéről eljárási kérdésekben más uniós intézmények gyakorlatát megítélni. Azon kívül nem vitás, hogy az Európai Parlamentnek jogában állt jogállami eljárást kezdeni a 7-es cikk alapján, ám hogy miként jutott el odáig, az nem a Tanács dolga. A Bizottság pedig úgy reagált az osztrák próbálkozásra, hogy az EP független. Amúgy az európai ügyekkel foglalkozó Tanács akkor tűzi napirendjére a strasbourgi döntést, amikor befut hozzá Tajani elnök levele a fejleményekről, ám ez még nem történt meg.
https://kurier.at/politik/ausland/strache-blitzt-mit-forderung-an-eu-zu-ungarn-ab/400120979
Süddeutsche Zeitung
Az Európa Tanács Kínzás elleni Bizottsága azzal vádolja a magyar rendőrséget, hogy az súlyosan bántalmazza a menekülteket a déli határon. A testület megfigyelői a határtérségben készült jelentésben arról számolnak be, hogy nagyon sok megkérdezett szerint a magyar hatóságok gumibottal verték, rugdalták, illetve másfajta módszerekkel bántalmazták őket, miután bejutottak az országba a kerítésen keresztül. A szakértőkkel utazó orvos megállapította, hogy a sérülések veréstől származnak. Ily módon tovább fokozódik a nemzetközi nyomás, miután az Európai Parlament az uniós alapértékek miatt eljárást kezdeményezett Magyarország ellen.
Die Presse
Az osztrák kancellár berlini és párizsi látogatása után a lap azt jelentette, hogy a migrációs válság megoldásában a megerősített határvédelem jelenti a legkisebb közös nevezőt, de Kurz aggódhat a holnapi-holnaputáni salzburgi EU-csúcsértekezlet miatt, mert a tervvel szemben ellenállás bontakozik ki a déli és keleti tagállamok soraiban. A politikus azt reméli, hogy az egyeztetésen sikerül nagyot lépni előre, csakhogy az olaszok, spanyolok, görögök és magyarok nem szeretnék, ha bárki korlátozná a nemzeti szuverenitásukat. Már ha valóban az érintett kormányok beleegyezése nélkül lehet majd kirendelni a Frontex egységeit. Kurz azt mondta Párizsban, hogy a délieknek el kell fogadniuk a segítséget. Ugyanakkor Macron változatlanul a menedékkérők igazságos elosztása mellett van, ám a kancellár szerint ez csak önkéntes alapon lehetséges. Mint mondta, inkább az árkokat kellene betemetni, amivel főként a francia elnök és Orbán Viktor rossz viszonyára célzott. Kurz ma egyébként Rómába látogat a tanácskozás előkészítésére.
Guardian
Kovács Zoltán még Orbán Viktornál is messzebb ment, amikor kijelentette, hogy Magyarország ellenáll az uniós bevándorlás bármiféle reformjának a jövő májusi európai választások előtt. Mint emlékezetes, a kormányfő azt közölte tegnap az Országgyűlésben, hogy ellenzi a központosított határellenőrzést, illetve a migráció támogatását. A politikus a múlt héten elszigetelődött Strasbourgban, amikor a Néppárt többségének segítségével jött létre a kétharmad a magyar kormány elleni szankciós eljárás megindításához. A szóvivő most azt közölte, hogy több ország továbbra is évente több száz embert kíván beengedni, mert ily módon igyekszik pótolni a hiányzó munkaerőt, azon kívül a migránsbarát, globalista elit próbál kész helyzetet teremteni az új EP számára, de ilyen kérdésekben csakis a választás után szabadna határozni.
Arról is beszámolt, hogy a miniszterelnök az eheti salzburgi csúcson szembe fog szállni minden javaslattal, ha azok azt célozzák, hogy a jövő májusig hátralévő időben bármit is módosítsanak az EU menedékpolitikáján. Szerinte nem szabad a németeket és a franciákat követni. Megismételte, hogy a Bizottság terve, miszerint meg kell erősíteni a külső határvédelmet, gyengítené a nemzeti szuverenitást, ezért az elképzelésből nem lesz semmi. Hogy a konzervatív képviselők egy hete Magyarország ellen foglaltak állást, az szerinte azt jelzi, hogy nem csupán a baloldal napirendjén szerepel a bevándorlás elősegítése. Hozzátette, hogy a következő Parlament összetétele egészen más lesz, mint a mostani. A lap megjegyzi, hogy egy hete nagy csapás volt Orbán számára, amikor az osztrák kancellár és az EPP frakcióvezetője is cserbenhagyta.
Die Welt
Az Orbán és Merkel közti törésvonalból szakadék alakul ki, miután a magyar kormányfő a kancellárt teszi felelőssé az EP határozatáért. A politikus most még inkább a nyílt összecsapásra játszik, noha még nem is olyan régen a német miniszterelnök látványosan fogadta Berlinben. A látogatás arra utalt, hogy a házigazda, aki nem sokra becsüli magyar kollégáját, belenyugodott abba, hogy partnernek tekintse a másikat, még ha nem is könnyű partnernek. Kettejük viszonya az elmúlt években fagyos, időnként szinte ellenséges volt. De soha nem volt annyira rossz a kapcsolat, mint most. Orbán teljesen egyértelműen a CDU-képviselőket okolta a jogállami eljárás ügyében elszenvedett kudarcért. Más szavakkal: szerinte Merkel tette lehetővé a procedúrát és nem kizárt, hogy azt a Fidesz kizárása, vagy felfüggesztése követi ez EPP-ben.
Orbán következetesen egy olyan képet vázol, miszerint Németország ismét uralkodni kíván Európa fölött. Berlint látja a kvótadöntés mögött is, holott a német kormányok a világháború óta azon voltak, nehogy a földrész úgy gondolják, hogy Berlin érezteti velük a hatalmukat. A magyar kormányfő nem is olyan azt közölte, hogy Merkel nagy politikai árat fog fizetni a menekültek elosztásának tervéért és Budapest gondoskodott is arról, hogy ez így legyen. Mindent elkövetett a döntés végrehajtásának megakadályozásáért, de közben azt is pontosan tudta, mennyire fontos a jó viszony a németekkel, illetve a CDU-val. Úgy hogy Orbán egy ideig vissza is fogta magát, és Gulyás Gergelyre bízta a kétoldalú kapcsolatok karbantartását. Ám úgy tűnik, ezen már a múlt, a magyar miniszterelnök Merkelnek tudja be a strasbourgi döntést. Ennélfogva alighanem név szerint támadja majd a kancellárt az EP választási kampányában, és a szabadság sírásójának állítja be. Mármint olyasvalakinek, aki eltemeti a demokratikus nemzetállamok szabadságát, és aki meg akarja szabni azok sorsát. Orbán Egyúttal azt reméli, hogy az uniópártok meggyengülve kerülnek ki az erőpróbából.
Der Standard
Paul Lendvai arra figyelmeztet, hogy hiba volna a magyar miniszterelnököt sértett májas hurkának, azaz olyan valakinek tekinteni, aki felhúzta az orrát. Az „Orbán pávatánca” c. írás szerint sok EPP-képviselőt megdöbbentett és zavart a magyar politikus engesztelhetetlen fellépése a plenáris ülésen, illetve kereszténydemokraták frakcióülésén. Nagyban hozzájárult, hogy jókora pofont kapott a világ szemében. A politikus hat éve maga mondta el a nyilvánosság előtt, hogy látszólagos engedményekkel meg kell téveszteni az EU-t. Ám most nem szabad úgy venni ezt a végletesen cinikus profit, aki 30 éve trükközik, intrikál, manipulál, mint aki duzzog. Ő ugyanis odahaza semmilyen kockázatot nem vállal az EP-ben elszenvedett vereséggel. Éppen ellenkezőleg: bizonyosan a választási hadjárat fő témája lesz, hogy meg kell védeni a nemzetet a bevándorláspárti brüsszeli bürokraták és politikusok, valamint Soros hazai „zsoldosai” ellen.
A megosztott és részben megvásárolt ellenzék nyomora, a sajtó helyenként a szocialista korra emlékeztető, szinte teljes ellenőrzése, az igazságszolgáltatás, valamint a rendőrség kézbentartása, de elsősorban Orbán megkérdőjelezhetetlen hatalma szavatolja, hogy a politikus döntsön minden lényeges ügyben. A strasbourgi határozat kapcsán az egyetlen veszély számára az, ha az unió a korrupciós gyanú miatt netán visszafogná az anyagi támogatást a következő hosszú távú pénzügyi időszakra. De ki tudja, mi történik az elkövetkező években. Orbán és jobboldali-populista német, illetve olasz barátai mindenesetre nagy előretörésre számítanak jövő májusban.
https://derstandard.at/2000087520607/Orbans-Pfauentanz
FT
A kommentár súlyos hibának nevezi, hogy a brit toryk Magyarország mellett álltak ki az Európai Parlament múlt heti szavazásakor. Az elemzés szerint az ok az volt, hogy Nagy-Britannia számára immár mindennél fontosabb a Brexit, annak érdekében még a liberális demokrácia támogatásáról és védelméről is lemond. Strasbourgban csaknem 450 képviselő marasztalta el Orbán Viktort, amiért az fokozatosan átcsúszik tekintélyelvűségbe, megsérti a szervezet értékeit és szabályait. Az európai konzervatívok nagy többsége úgy döntött, hogy a jogállamra, a tanszabadságra, a független sajtóra és a migránsokkal szembeni alapvető tiszteletre voksol. Nem úgy a brit jobboldal, amely azt az utasítást kapta, hogy az indítvány ellen kell szavazni. Arra hivatkozva, hogy az EU nem avatkozhat be más államok belügyeibe. A miniszterelnöki hivatal később arról igyekezett meggyőzni a szövetségeseket, hogy a párt nem alázkodik meg Orbán előtt. De ez már túl később jött és túl kevés volt.
Az eset mutatja, milyen zavarban van az ország. Már nem képes eldönteni, kik a barátai. Vagyis nem érdekes, hogy Magyarország eltávolodik a liberális demokráciától, Londonnak a kilépés fontosabb. De hogy nem marasztalták el Orbánt, abból Maynek még gondjai lesznek odahaza is. Olyan emberrel állt össze, aki flörtöl az antiszemitizmussal. Vagyis mostantól kezdve amikor a toryk a zsidóellenesség miatt támadják a Munkáspártot, az ellenzék a szemére fogja hányni a strasbourgi szavazást. A kormánypárt ostoba és elkerülhető hibát követett el. Nem kétséges, hogy Nagy-Britanniának felül kell vizsgálnia helyét a nemzetközi színtéren, ám ezt nem az értékek vagy az erkölcsi alapállás rovására kellene tennie.
https://www.ft.com/content/34235c0e-ba62-11e8-8274-55b72926558f
Die Presse
Miután a múlt héten élesen összecsapott az olasz belügyminiszterrel egy bécsi uniós tanácskozáson, a luxemburgi diplomácia vezetője populistaellenes frontra szólította fel az Európa-barát pártokat. Asselborn azzal érvelt, hogy ő és a többi szociáldemokrata harcolni kíván a békéért, a szabadságért, az EU értékeiért. A populisták azonban a nemzeti érdekeket a közös szabályok fölé akarják helyezni, igyekeznek mai formájában szétzúzni a szervezetet, ám ezt nem szabad megengedni nekik. Megjegyezte, hogy 15 éve jár európai tanácsülésekre, de olyat még magyarok és a lengyelek sem engedtek meg maguknak, mint amit Salvini. Mint emlékezetes, az olasz politikus kijelentette: az elöregedő Európa bajára az a megoldás, ha ismét több gyerek születik, mert az jobb, mintha új rabszolgákat hoznak a földrészre.
